הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) הינה תסמונת נפשית המאופיינת בעיקר בשני מרכיבים:
1) במחשבות לא רצויות חוזרות ונשנות ש"מטרידות" את האדם וגורמות לו למצוקה.
2) פעולות "כפייתיות" אשר האדם מבצע כדי להיפטר מהמחשבות.
לדוגמא, אדם החושש שידיו מזוהמות בחיידקים כתוצאה מנגיעה בחפצים, ישטוף את ידיו שוב ושוב כדי לשוב להרגיש נקי. אדם עם OCD יעשה את אותן משימות או טקסים שוב ושוב עד כדי מצוקה ניכרת.

תסמיני ההפרעה נוטים להופיע לאורך זמן ולנוע מבחינת דרגת החומרה שלהם, כאשר חרדה הינה התסמין הנפוץ ביותר. אצל אדם הסובל מ OCD  תיתכן עליה ניכרת בתחושת חרדה אם לא יבצע את הפעולה הכפייתית. לדוגמא, שמשהו נורא עלול לקרות אם לא יעשה משימה מסוימת, כגון בדיקה חוזרת כדי לוודא שהתנור כבוי או המכונית נעולה. במידה ומסיבה כלשהי האדם לא יצליח לבדוק, הוא יכול פתאום להרגיש מתוח או מודאג מאוד ולא ימצא מנוחה עד לביצוע הפעולה הנדרשת. 

תסמיני ההפרעה כוללים: 
אובססיות (טורדנות)-  אלו הן מחשבות לא רצויות, רעיונות ודחפים שיש לאדם שוב ושוב. האובססיות לא ייעלמו אלא יגרמו לחרדה או פחד. המחשבות יכולות קשורות לסדר וניקיון, שלמות וסימטריה, מחשבות של "ספק", מחשבות לגבי קיום של דחפים בלתי נשלטים שיכולים להיות מיניים או אלימים. דוגמאות: חשש של אדם שהוא עלול לפגוע באדם יקר לו, המחשבה שאם לא אבצע משימות בצורה "מושלמת" או בדרך ה"נכונה" יקרה משהו נורא לאדם יקר.

קומפולסיות (כפייתיות)-  אלו הן ההתנהגויות שהאדם חוזר לבצע על מנת לשלוט באובססיות. יש אנשים שיש להם התנהגויות שהן נוקשות ומובנות, בעוד שלאחרים יש התנהגויות מורכבות מאוד שמשתנות. דוגמאות לכך כוללות: בדיקה שמשהו נעשה, ספירה (לעתים קרובות בעת שהאדם עושה עוד פעולה כפייתית, כגון רחיצת ידיים), חזרה על דברים או פריטים כדי לשמור אותם במצב מושלם, אגרנות (למשל שמירת עיתונים ישנים), תפילה קבועה.

האובססיות או התנהגויות הכפייתיות בדרך כלל תופסות הרבה זמן וגוזלות אנרגיה מהאדם הסובל מ OCD. ההפרעה מאוד מפריעה לשגרת החיים הרגילה בעבודה או בבית הספר, והיא תשפיע על פעילויות ומערכות יחסים חברתיות. 
לרוב אנשים מבינים שהאובססיות והקומפולסיות אינן אמתיות, או שהן מוגזמות לחלוטין אך עצם קיומם מכניס את האדם הסובל למצוקה אדירה, במיוחד כאשר יש מחשבות תוקפניות לא הגיוניות. במקרים נדירים יותר, האדם מאמין מאוד במחשבות שלו או שקיים בו ספק גדול שמה הן כן אמיתיות. בשל מצב זה המלווה לעיתים קרובות בבושה רבה, הרבה אנשים הסובלים
מ- OCD – מסתירים את התסמינים ושומרים אותם בסוד אפילו מקרוביהם!  

טיפול:
אנשים רבים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית עלולים למצוא את עצמם ללא טיפול מתאים, כתוצאה מפחד או בושה לדבר עם איש מקצוע, וכך הם מוצאים עצמם לכודים במעגל קסמים הרסני וסובלים מתפקוד לקוי בתחומים שונים בחייהם. בשיחה עם רופא מטפל או עם מומחה בתחום בריאות הנפש ניתן לאבחן האם אכן ההפרעה קיימת ואם כן מה הטיפול המתאים ביותר עבורה. הטיפולים הקיימים הנם יעילים במידה רבה וכוללים טיפול פסיכולוגי התנהגותי קוגניטיבי (CBT), טיפול תרופתי, או טיפול משולב. 
הטיפול הנבחר יוכל להפחית לאורך זמן את תסמיני ההפרעה ולשנות את אמונות השווא המובילות להתנהגות הכפייתית. 

1
הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) הינה תסמונת נפשית המאופיינת בעיקר בשני מרכיבים: 1) במחשבות לא רצויות חוזרות ונשנות ש"מטרידות" את האדם וגורמות לו למצוקה. 2) פעולות "כפייתיות" אשר האדם מבצע כדי להיפטר מהמחשבות.