הפרעת חרדה חברתית (Social Anxiety Disorder)

הפרעת חרדה חברתית, המכונה גם פוביה חברתית, היא הפרעת חרדה בה יש לאדם פחד מוגזם ובלתי סביר במצבים חברתיים המלווה בתסמינים גופניים של חרדה. האדם חש חרדה (עצבנות אינטנסיבית) ומודעות עצמית מעיקה הנובעים מהפחד שיצפו בו מקרוב ואחרים ימתחו עליו ביקורת.
אדם עם הפרעת חרדה חברתית חושש מהפחד לעשות טעויות, להיראות רע ולהיות נבוך
או מושפל מול אחרים. הפחד יכול להחריף בהיעדר כישורים חברתיים או ניסיון במצבים חברתיים. כתוצאה מהפחד, האדם לעיתים מסוגל להחזיק מעמד במצבים חברתיים מסוימים למרות היותו במצוקה קשה , או שהוא יימנע מהם לחלוטין. בנוסף, אנשים עם הפרעת חרדה חברתית לעתים קרובות סובלים מחרדת "ציפייה" - פחד מפני מצב מסוים עוד לפני שהוא אפילו קורה - במשך ימים או שבועות לפני אירוע כזה או אחר. לרוב, האדם מודע לכך שהפחד הוא בלתי סביר, אך הוא עדיין אינו מסוגל להתגבר עליו.

אנשים עם הפרעת חרדה חברתית סובלים מחשיבה שאינה תואמת את המציאות, הכוללת אמונות מעוותות ומוטעות על מצבים חברתיים ודעות שליליות של אחרים כלפיהם. ללא טיפול, הפרעת חרדה חברתית יכולה להפריע מאוד לשגרת היומיום הרגילה של האדם, הכוללת את תפקודו בבית ספר, עבודה, פעילויות חברתיות, ומערכות יחסים.
אנשים הסובלים מהפרעת חרדה חברתית עשויים לחשוש ממצב מסוים, כגון דיבור בציבור.

עם זאת, רוב האנשים עם הפרעת חרדה חברתית חוששים מיותר ממצב חברתי אחד. מצבים אחרים שבדרך כלל עשויים לעורר חרדה הם: אכילה או שתייה בנוכחות אחרות, כתיבה או עבודה מול אחרים, להיות במרכז תשומת הלב, אינטראקציה עם אנשים בכלל או בעלי סמכות בפרט, היכרויות או ליציאה למסיבות אירועים חברתיים, לשאול שאלות או לתת דיווח בקבוצות, לדבר בטלפון, ועוד.

הפרעת חרדה חברתית עשויה להיות קשורה להפרעות נפשיות אחרות ובעיקר הפרעות חרדה, כגון הפרעת פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ופוביות שונות, אך גם לדיכאון. למעשה, אנשים רבים עם הפרעת חרדה חברתית פונים בתחילה לרופא או למטפל עם תלונות הקשורות להפרעות אלה, ולא בגלל תסמיני חרדה חברתיים.

עד כמה נפוצה הפרעת חרדה חברתית?
הפרעת חרדה חברתית היא הסוג השני הנפוץ ביותר של הפרעת חרדה (לאחר פוביות ספציפיות) וההפרעה הנפשית השלישית הנפוצה ביותר בארה"ב, אחרי דיכאון ותלות באלכוהול. כ- 19.2 מיליון אמריקאים מוערכים כסובלים מהפרעת חרדה חברתית.
ההפרעה לרוב צצה בגיל התבגרות או בבגרות מוקדמת, אך יכולה להתרחש בכל עת, ואפילו בגיל הרך. הפרעת חרדה חברתית שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים.

כיצד ניתן לטפל בהפרעת חרדה חברתית?
אחד הטיפולים היעילים ביותר עבור הפרעת חרדה חברתית הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). טיפול זה יעיל גם כאשר ניתן פרטני, אך בעיקר באופן קבוצתי, ומתבסס גם על תיקוני דפוסי החשיבה המוטעים ובעיקר על חשיפות הדרגתיות.  
גם טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון יכול לעזור כדי להקל על הסימפטומים של הפרעת חרדה חברתית, או שניתן לשלב בין השניים. 

1
הפרעת חרדה חברתית, המכונה גם פוביה חברתית, היא הפרעת חרדה בה יש לאדם פחד מוגזם ובלתי סביר במצבים חברתיים המלווה בתסמינים גופניים של חרדה. האדם חש חרדה (עצבנות אינטנסיבית) ומודעות עצמית מעיקה הנובעים מהפחד שיצפו בו מקרוב ואחרים ימתחו עליו ביקורת.
2
חרדה היא תחושה שלילית המורכבת משילוב של אלמנטים גופניים כגון מתח, אי נוחות, דפיקות לב ועוד, ואלמנטים נפשיים כגון דאגה או פחד. עצמת החרדה יכולה להיות קלה עד חמורה.