טיפול בדיכאון לאחר לידה: טיפול פסיכולוגי או תרופתי?

כאשר אנו מאבחנים אישה אשר חווה דיכאון לאחר לידה, ננסה להבין מה עומד מאחורי התסמונת הנפשית: האם המצב מוסבר בעיקר ע"י גורמים פסיכולוגיים, או שמא אנו מתמודדים עם מצב שניתן להסבירו על רקע גורמים שעיקרם פיזיולוגים; הגורמים משתנים ממקרה למקרה, ואיתם משתנה גם חומרת התסמונת וצורת הטיפול בה. 

היום כבר לא מקובל להתייחס לתסמונת של דיכאון לאחר לידה כ "אבחנה דיכוטומית" (כן או לא קיימת), אלא כתסמונת הנעה על רצף קליני מקשיי הסתגלות קלים ועד דיכאון חמור. לכן, בכל מקרה של דיכאון אחרי לידה יש לטפל בתסמינים הספציפיים שהאישה חווה ואשר מקשים עליה. 

כאשר מאובחן דיכאון אשר לא גורם לאישה למצוקה קשה מדיי ולא פוגע בתפקודה באופן משמעותי, לצד  גורם פסיכולוגי ברור למדיי ברקע (למשל: קשיי התמודדות עם האימהות החדשה, רגשות מעורבים כלפי התינוק, קונפליקטים שעולים בקשר עם המשפחה הקרובה או קונפליקטים סביב הדימוי העצמי)- הטיפול עליו נמליץ יהיה לרוב טיפול פסיכולוגי ממוקד בבעיה שאותרה. הטיפול יהיה קצר ומוגבל בזמן מכיוון שאנו שואפים להתייחס לבעיה הספציפית ולא לבעיות הקיימות ברקע. טיפול זה עשוי להועיל במקרים רבים גם ללא התערבות תרופתית.

לעומת זאת, קיימים מקרים בהם האישה הסובלת מדיכאון אחרי לידה חווה רמת דיכאון ו/או חרדה קשים עם סבל רב ופגיעה קשה ביכולת התפקוד היומיומית שלה. לרוב, במקרים אלו, האישה גם חווה חוסר יכולת להתקשר וליהנות מהתינוק, אי שקט מאד קשה, מחשבות דיכאוניות קשות כולל אשמה, חרטה וייאוש עד כדי מחשבות אובדניות במקרי קיצון. במקרים שכאילו נמליץ על טיפול תרופתי מידי בנוסף לטיפול הפסיכולוגי, או על טיפול תרופתי בלבד. הטיפול התרופתי מתבסס בעיקר על תרופות נוגדות דיכאון, אך גם תתכן עזרה תרופתית שונה לקשיי שינה, לחרדה וכן לאי שקט כללי.

טיפול תרופתי מתאים במקרים של דיכאון לאחר לידה מקצר באופן ניכר את משך הדיכאון ומקל מאד על סבלה של האישה. אישה אשר מתחילה עם טיפול תרופתי בעקבות דיכאון לאחר לידה תקבל טיפול לכל הפחות לכמה חודשים – אך הטיפול יהיה נקודתי ומוגבל בזמן ולרוב לא טיפול ארוך טווח. טיפול מתאים יאפשר ליולדת לחזור לתפקוד תקין יומיומי בהקדם, מבלי שסבלה הנפשי יימשך או שהקשר עם תינוקה יינזק.

2
נשים שסובלות תסמונות נפשיות שונות לאחר לידה, ניצבות לא פעם בפני דילמה של ממש: האם מחיר הטיפול התרופתי אשר יעזור להן להגיע להחלמה נפשית הנו הפסקת ההנקה שכה חשובה להן?
3
דיכאון אחרי לידה שאינו מטופל יכול לגרום לנזק משמעותי לתינוק ולקשר שבין האם לתינוקה,
נזק שיכול להישאר גם לאורך שנים. מדוע כדאי לטפל בדיכאון אחרי לידה ולא לחכות שהוא יעבור מעצמו?